Spirometria

prywatne

wizyty

na NFZ

wizyty

medmed-logo.jpg

Badanie spirometryczne to podstawowe i najczęstsze badanie wykonywane w pulmonologii, a także w naszej Poradni. Pozwala ono ocenić parametry objętości, pojemności płuc oraz przepływu w drogach oddechowych poprzez pomiar wydychanego i wdychanego powietrza. Od badania spirometrycznego zwykle zaczyna się diagnostyka w poradni chorób płuc.

W naszej Poradni staramy się wykonywać to badanie ze szczególną uwagą, zachowując wytyczne i standard towarzystw naukowych: PTCHP, ERS, ATS. Nasz personel posiada stosowne szkolenia i doświadczenie. Dr Kinga Kuczyńska posiada europejski certyfikat ESDL – European Spirometry Driving Licence. Prawidłowo wykonane badanie spirometryczne może być podstawą do właściwej analizy i oceny zaburzeń wentylacyjnych u chorego.

Przebieg badania spirometrycznego

Najczęściej wykonywana jest w  warunkach  ambulatoryjnych procedura rejestracji krzywej przepływ-objętość. Chory w tym przypadku  wykonuje  natężone  wdechy i wydechy. Badanie ma charakter wysiłkowy i wymagana jest współpraca  pacjenta z osobą przeprowadzającą badanie. 

 

Przed wykonaniem badania w naszej Poradni, każdy pacjent otrzymuje pisemną informację o badaniu, a następnie szczegółowych informacji udziela pielęgniarka.

Przygotowanie do spirometrii:

do badania należy założyć luźne ubranie, które nie krępuje ruchów

min. 30 minut przed badaniem zaleca się rezygnację z wysiłku fizycznego

min. 4 godziny przed badaniem nie należy spożywać alkoholu, palić papierosów oraz jeść obfitych posiłków

w niektórych przypadkach konieczne jest odstawienie leków przeciwastmatycznych przed badaniem (według zaleceń lekarza)

Przeciwskazania do wykonania spirometrii:

Spirometria jest badaniem bezpiecznym, jednak zawsze wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który stwierdzi, czy w danym przypadku istnieją przeciwwskazania bezwzględne lub względne.

Lokalizacja

Poradnia mieści się przy ul. Brzechwy 7A  (róg Tatrzańskiej i Przybyszewskiego) w dzielnicy Widzew w Łodzi. Lokalizacja zapewnia łatwy dojazd samochodem oraz środkami transportu publicznego MPK (przystanek Przybyszewskiego – Tatrzańska). Dojedziesz do nas liniami tramwajowymi nr 7A i 7B oraz liniami autobusowymi nr 55A, 55B, 70, 75A, 75B, 75C, 96B, 96C. W bezpośrednim sąsiedztwie przychodni znajduje się apteka.

Kontakt z Przychodnią Med Med:

SNZOZ "MED MED" w Łodzi

ul. BRZECHWY 7A

tel.: +48 502 335 684

 

e-mail: poradnia@med-med.pl